• Розробник: ПП "ARBOR VITAE", 12445
  • с.Пряжів, вул Житомирська, 20

Обмороження

Обмороження – це характерне ушкодження різних частин тіла, яке виникає у результаті дії низьких температур. Може виникнути навіть за температури, вищої від О °С, але найчастіше при - 10°С, - 20°С. Додатковими ускладнюючими факторами є тривале перебування на повітрі, висока вологість, сильний вітер, тісне взуття та одяг. Найбільш уразливими можуть бути відкриті частини тіла: ніс, вуха, кінцівки. Відповідно статистиці, найважчі обмороження бувають у людей, що знаходяться у стані важкого алкогольного сп'яніння. 
Розрізняють місцеву та загальну дію впливу низьких температур. До місцевої відносять обмороження, до загальної переохолодження організму.

Ступені обмороження

Обмороження І ступеня характеризується блідістю шкіряних покривів ураженої ділянки, які при відігріванні стають червоного кольору з багряним відтінком. Можливий незначний набряк. Постраждалий скаржиться на пекучий біль, поколювання, оніміння. Самостійне одужання в середньому наступає на 5-7 добу. Можливе часткове злущування епідермісу в постраждалих ділянках.
Обмороження ІІ ступеня виникає внаслідок тривалого впливу низьких температур. При цьому поверхня шкіри набирає білого кольору, втрачається чутливість. Після відігрівання зявляються епідермальні міхурі з прозорим вмістом.
Обмороження ІІІ ступеня відноситься до тяжких уражень. Виникають великі епідермальні міхурі, наповнені геморагічною рідиною з тенденцією до злиття. Після їх відходження утворюються глибокі рани з синюшним дном.
Обмороження ІV ступеня викликає глибокі ушкодження всіх шарів мягких тканин з можливістю втягування в процес суглобів та кісток. При цьому утворюються розповсюджені глибокі некрози з різким погіршенням загального стану.

Переохолодження огранізму

Внаслідок тривалого впливу низьких температур моживе загальне переохолодження. Воно представляє собою стан, що виникає при знижені температури тіла нижче 34°С.
Виділяють 3 ступеня переохолодження:
Легкий ступінь. Температура тіла від 32 до 34 градусів. Відмічається блідість або синюшність шкіряних покривів, озноб, утруднення мови. 
Середня ступінь. Температура від 29 до 32 градусів. До змін, характерних при легкому ступені, додається помірне зниження артеріального тиску, сповільнення дихання до 8-12 за хвилину, пульс 50-60 за хвилину. Також спостерігається в’ялість, сонливість, пригнічення свідомості.
Важка ступінь. Зниження температури тіла нижче 31 градуса. Шкіряні покриви бліді, синюшні, холодні на дотик. Сповільнення пульсу 35-40 ударів за хвилину, дихання до 3-5 разів на хвилину, різке зниження артеріального тиску, втрата свідомості, блювота, судоми.

Допомога при обмороженні

Першочерговим завданням є припинення дії холоду. Потерпілий доставляється в тепле приміщення, знімається одяг та взуття. При загальному охолодженні легкого ступеня постраждалого можливо зігріти в теплій ванні з початковою температурою води 24 С, та поступовим підвищенням до комфортної. На уражену ділянку накладається пов'язка з засобом «Унібіол» за звичайною методикою (8-10 шарова марлева серветка з нанесеним тонким шаром засобом). Кратність перев’язки – 2 рази на добу.Не допускається розтирання або масажування шкіри при обмороженні II-IV ступеня. 
При І ступені відбувається швидке відновлення мікроциркуляції та стабілізація процесів в тканинах.
При обмороженні II-IV ступеня своєчасне накладання такої пов’язки мінімізує втрату тканин з порушеними обмінними процесами. Це в свою чергу зменшить глибину ран, та значно прискорить їх заживлення. Подальше лікування проводиться за методикою, яка використовується при опіках, у відповідних ступенях важкості.

×